שילוב עיצובים מזכוכית בבית

שילוב של אלמנטים מעוצבים מזכוכית בתוך עיצוב הבית, מאפשר לא רק להשיג מראה ייחודי, אלא שיש לכך גם יתרונות לא מעטים. על היתרונות הללו אחראיות כמה מהתכונות של הזכוכית כחומר גלם, וכך גם המראה שלה שאינו יוצר תחושת עומס ולכן מתאים כמעט לכל החללים בבית. בנוסף, אלמנטים המיוצרים מזכוכית קלים לניקוי, משתלבים בכל סגנון עיצוב והינם גם בטיחותיים ביותר אודות לפיתוח זכוכית בטיחותית רב שכבתית, בה משתמשים כיום המעצבים ביצור אלמנטים לעיצוב הבית.

אילו מוצרים מזכוכית ניתן לשלב בעיצוב הבית

כפי שנאמר כבר בפסקה הקודמת, אודות לפיתוח זכוכית חסינה ובטיחותית, ניתן להשתמש בה לייצור מגוון רחב של מוצרים ואביזרים לבית. נתחיל בסקירת מוצרי זכוכית המיועדים לשטחים החיצוניים לבית:

  • מעקות זכוכית לבריכות פרטיות ומעקות זכוכית אנטי סאן, מעקות זכוכית חיצוניות בשילוב עמודי נירוסטה ומעקות חוץ מרחפות עבור מדרגות ישדרגו את המרפסת או את הגינה שלכם.
  • מחיצות העשויות מזכוכית שקופה או אטומה ייצרו הפרדה בין החללים השונים מבלי לחסום את זרימת האור ומבלי לפגוע בתחושת המרווחות של החלל.
  • חיפויי קיר מיוחדים מזכוכית אשר מיועדים למטבחים או לחדרי האירוח יאפשרו להוסיף טאצ' עיצובי ויכניסו המון אור לחלל החדר, מכיוון שזכוכית צבעונית ידועה בהחזר האור שמאפיין אותה.
  • בחדרי המקלחת, עיצובים מזכוכית יכולים להוסיף מראה ייחודי אודות למקלחוני הזזה, מקלחונים פינתיים ומקלחוני חזית שיכולים לשלב צבעוניות ומרקמים ייחודיים לשדרוג מראה המקלחת תוך כדי טשטוש של סימני האבנית.
  • אודות לשימוש בזכוכית טריפלקס שהנה זכוכית הביטחון, ניתן לייצר מהזכוכית גם גגונים לכניסה, למרפסת או לפינת ישיבה בחצר.
  • דלתות הזזה מזכוכית שמשלבות אלמנטים דקורטיביים מפרזול, יאפשרו להגדיל ויזואלית את חלל הבית הקטן, תוך כדי יצירת החלוקה הדרושה לחללים שונים.

עיצוב מוצרים ייחודיים

טכניקות עיצוב חדישות העומדות לרשות המעצבים שעובדים עם זכוכית, מאפשרות לייצר אלמנטים ייחודיים לעיצוב הבית. כך למשל זיגוג בלגי בזכוכית אשר צבועה בצבעים שקופים יכול להשתלב בבית בתור חיפוי של קירות, דלתות זכוכית לארונות או לחדרים המגיעות עם הדפס של תמונה ואפילו מדרגות זכוכית המקובעות לקונסטרוקציה ייצרו מראה מודרני. ניתן לעצב גם מעמדי זכוכית בהלחמה בצורת ספירלה על מנת לשדרג את עיצוב הפנים של חלל האירוח וגם לשלב את זכוכית הביטחון טריפלקס בתוך פרופיל של תקרה אקוסטית. אפשרויות נוספות העומדות  בפניכם לשם שדרוג עיצוב הבית הן שילוב דלפק זכוכית מרחף מעל אי עבודה במטבח, שילוב זכוכית מעוגלת בתוך מזנוני עץ או התקנת משטח זכוכית בתור משטח עליון בארון האמבטיה.

האבולוציה של עיצוב מטבחים

על סמך הכתבים שנשתמרו מיוון העתיקה נמצא כי המטבח היה חדר מקורה שמוקם סמוך לחצר פתוחה. בבתים של העשירים נהגו למקם אותו סמוך לחדר הרחצה על מנת שהאש ששימשה לבישול תחמם גם את המים ששימשו לרחצה
באימפריה הרומית, המטבחים נעדרו ממרבית הבתים והיה נהוג לבשל במטבחים מרכזיים גדולים. בבתיהם של האצילים לעומת זאת היו מטבחים גדולים שאפשרו להכין סעודות לכמות גדולה של משתתפים. המטבחים מוקמו בדרך כלל במרחק מה מהמגורים על מנת שהעשן וריחות הבישול לא יכנסו לחדרי המגורים. בתקופה זו לא היה נהוג להתקין ארובות במטבחים.

מטבחים באירופה של ימי הביניים – המטבחים בתקופה זו מוקמו לרוב בכניסה לבתים ומשטחי העבודה נבנו סביב מקור האש. בבתים אלה לא היו ארובות ועל מנת לנקז את העשן מהבית נהוג היה לקדוח חור בתקרת המבנה. בבתי האצילים המטבחים היו חדר נפרד שמוקם בקומה התחתונה של הבניין על מנת ליצור הפרדה בין המתחמים השונים במצודה. המטבחים הימי ביניימים כונו "מטבחי עשן" בשל היותם חשוכים, מלוכלכים ומלאים בעשן.

מטבחים במאה ה-20 – עם כניסתן של הנשים לשוק העבודה במחצית הראשונה של המאה ה-20 פותח מטבח הפרנקפורט. מטבח זה תוכנן להיות קטן ככל האפשר על מנת להוריד את זמני הבישול וכך גם את העלויות הכרוכות בו. בכניסה למטבח הותקנה דלת הזזה שאפשרה לסגור את המטבח על מנת למנוע מריחות הבישול להתפשט בבית, והיא גם אפשרה להשגיח על הילדים תוך כדי הבישול. להבדיל מימי קדם שבהם נבנה המטבח במרתף, מתקופה זו ואילך מוקם המטבח סמוך לחלל המגורים והוא כלל בתוכו לפחות חלון אחד שאפשר כניסת אור טבעי.
עם ההתפתחות הטכנולוגית שחלה בשנות ה-80 של המאה ניתן היה לאחד את המטבח עם חדר המגורים, דבר שלא התאפשר קודם לכן בשל חוסר היכולת לבודד את החום במטבח ולאוורר את הריחות שבקעו ממנו. המטבחים הפתוחים הפכו את המטבח לחלק אינטגרלי מהבית ולאלמנט עיצובי ואופנתי כפי שאנו מכירים אותו כיום.

כתיבת תגובה